Previous Main Table of Content Print PDF Next
7. nodaļa: Nelaimes gadījumu novēršana un pirmā palīdzība
7.1. Ugunsdrošības pasākumi

7.1.2. Evakuācijas plāns un rīcības viesiem

Viena no prasībām naktsmītnēm ir evakuācijas plāna esamība. Evakuācijas plānā ir grafiski jāattēlo evakuācijas ceļš – ātrākais un drošākais veids, kā izkļūt no naktsmītnes, no augstākajiem punktiem (vai ēkā visdziļāk esošajiem punktiem), ar skaidri iezīmētām avārijas un parastajām izejām, kā arī pa ceļam esošiem uguns dzēšamajiem aparātiem. Uguns dzēšamos aparātus ir jāglabā bērniem nepieejamā vietā, bet tā, lai pieaugušie varētu tiem piekļūt. Tiem jābūt darba kārtībā un jāatrodas blakus izejai, lai to lietotājiem būtu brīvs bēgšanas ceļš. Evakuācijas ceļš un avārijas izejas ir jātur brīvas no jebkādiem šķēršļiem (piemēram, mēbelēm slēpēm, ragavām, u.c.). Jums ir jāpiedāvā arī alternatīvu evakuācijas ceļu, jo galveno ceļu var bloķēt ugunsgrēks.

Šajā plānā ir jāiezīmē arī avārijas izejas no katras istabas. Ja starp Jūsu viesiem ir cilvēki ar īpašām vajadzībām un bērni, Jums ir laicīgi jāpadomā par veidiem, kā viņus evakuēt no ēkas, un jāiekļauj tie plānā. Tāpat ir jānorāda tikšanās vieta zināmā attālumā no naktsmītnes, kurp personāls un viesi var doties pēc izglābšanās un kur tiks sniegta pirmā palīdzība cietušajiem.

Evakuācijas plānu uguns ārkārtas situāciju gadījumā ir jānovieto labi redzamā vietā administrācijā, kā arī katrā istabā (parasti uz durvīm). Informāciju par to, kā rīkoties uguns ārkārtas situāciju gadījumā, viesiem ir jāpasniedz uzskatāmā veidā, lai, ātri uzmetot acis, viesiem ir saprotami iespējamie evakuācijas ceļi. Ir lietderīgi novietot blakus evakuācijas ceļam karti un īsas instrukcijas tūristiem, kurām sekot uguns ārkārtas situāciju gadījumā. Informāciju tūristiem var sniegt arī drošības ieteikumu veidā.

Ugunsdrošības ieteikumi viesiem:

  • Ja pēkšņi ieslēdzas trauksmes signāls / zvans un Jūs pamodina, brīdiniet citus cilvēkus, saucot: “UGUNS!” un centieties izkļūt no ēkas, cik ātri vien iespējams. Vienmēr pataustiet savas istabas durvis un pārliecinieties, vai tās augšpusē nav karstas.
  • Ja durvis ir karstas, nekad neveriet tās vaļā – tas var Jūs nogalināt, jo skābeklis piekļūs ugunij un tā izplatīsies Jūsu istabā. Izmantojiet alternatīvo evakuācijas ceļu vai izeju no istabas (skatiet istabā novietoto plānu).
  • Ja durvis nav karstas, palieciet tuvu pie zemes un bēdziet no uguns, izmantojot tuvāko izeju.
  • Lieniet uz rokām un ceļiem, lai Jums būtu gaiss, ko elpot (vairāk skābekļa un mazāk dūmu būs 30-60 cm augstumā no grīdas). Saslapiniet drēbes gabalu, lai aizsegtu muti un degunu.
  • Vienmēr aizveriet durvis, kurām esat ticis cauri – aizvērtas durvis var aizkavēt uguni 20 min.
  • Ja gaitenis ir bloķēts, izmantojiet avārijas izeju no istabas un bēdziet caur logu / balkonu. Pieaugušajiem ir jāvada un jāpalīdz bērniem un vecākiem cilvēkiem droši izbēgt, izmantojot kāpnes, nevis lecot.
  • Ja Jūs aizdegaties, apstājieties, kur esat, metieties zemē un rullējaties uz priekšu un atpakaļ. Skriešana pēc palīdzības tikai vairos liesmas.
  • Nekad neejiet atpakaļ degošā ēkā. Daudzi tādā veidā ir gājuši bojā.
  • Dodieties uz vietu, kur ir paredzēts, ka visi var pulcēties pēc izglābšanās.
  • Zvaniet vietējiem ugunsdzēsējiem no sava mobilā telefona vai drošas kaimiņu mājas.
Previous 7.1.1. Pasākumi uguns ārkārtas situāciju novēršanai un atklāšanai           7.1.3. Rīcības uguns ārkārtas situācijās personālam Next