Previous Main Table of Content Print PDF Next
7. nodaļa: Nelaimes gadījumu novēršana un pirmā palīdzība
7.1. Ugunsdrošības pasākumi

7.1.1. Pasākumi uguns ārkārtas situāciju novēršanai un atklāšanai

Pasākumus uguns ārkārtas situāciju novēršanai bieži vien ignorē tie uzņēmēji, kas domā, ka šādas nelaimes “nekad nenotiks ar viņiem”. Pat tiem, kas zīmē evakuācijas plānus un kuriem ir instalētas attiecīgas iekārtas (piemēram, uguns dzēšamie aparāti un detektori), bieži vien evakuācijas izejas ir aizbarikādētas un viņi nepārbauda, vai instalētās iekārtas strādā. Kas ir jādara personālam ārkārtas situācijās, lielākoties ir pārsteigums visiem. Tajā pat laikā, pasākumi uguns ārkārtas situāciju novēršanai, ātra uguns pamanīšana un cīņa ar liesmām ir pats galvenais un svarīgākais jebkurai naktsmītnei, jo uguns var sabojāt ne tikai materiālās vērtības, tā var aiznest arī cilvēku dzīvības.

Lai veiksmīgi minimizētu riskus, Jums ir jāveic uguns ārkārtas situācijas novēršanas un atklāšanas pasākumi. Parasti visa veida naktsmītnēm, izņemot tikai pašas mazākās, pēc likuma ir nepieciešams ieviest ugunsdrošības sistēmu. Tāpēc Jums ir arī jāpārbauda valsts noteiktās prasības, kas attiecas uz Jūsu naktsmītni. Parasti ir noteikts, ka katrai viesa istabai ir jābūt divām izejām. Tās var būt durvis un savienojums ar citu balkonu vai visāda veida trepes – metāla, ķēžu, virves, u.c. Evakuācijas ceļam ir jāiet viscaur ēkai un avārijas izejām ir jābūt skaidri atzīmētām.

Dūmu / uguns detektorus un trauksmes zvanus ir jānovieto starp guļamajām zonām un pārējā mājā, vismaz pa vienam katrā stāvā. Visefektīgākais ir trauksmes zvans ar elektroķīmiskiem un fotoelektriskiem sensoriem. Zvanu un detektoru pārbaudi ir jāveic vismaz reizi mēnesī un tie jāattīra no putekļiem, kamēr baterijas būtu jāmaina vismaz divas reizes gadā.

Ugunsdzēšamie aparāti ir jānovieto vietās, kas ir pakļautas uguns riskam, piemēram, virtuvē, smēķēšanas zonā, gar evakuācijas ceļu, kā arī automašīnu stāvvietā. Izvēloties ugunsdzēšamos aparātus, priekšroku parasti dod ABC tipam, ar ko var apdzēst visa veida liesmas. Blakus kastei ar uguns dzēšamo aparātu ir jābūt novietotai instrukcijai – īsai, izlasāmai ar pirmo acu uzmetienu pirms to lietot uguns ārkārtas situācijā (piemēram, uzskatāmus attēlus). Dažās vietās uguns dzēšamo aparātu vietā labāk ir novietot ugunsdrošas segas (piemēram, blakus krāsnij virtuvē vai istabās, kurās ir savs ēdiena gatavošanas aprīkojums), kopā ar instrukcijām kur un kā tās lietot.

Lai izvairītos no uguns izraisītām nelaimēm, ir nepieciešams veikt dažādus piesardzības pasākumus. Tā, piemēram, ugunsnedrošas / viegli uzliesmojošas saimniecības preces ir jāglabā drošā vietā. Šāda veida preces, tai skaitā tīrīšanas līdzekļus, sērkociņus un šķiltavas, ir jāuzglabā drošos slēdzamos konteineros, skapjos vai ārpus centrālās ēkas, lai samazinātu sprāgšanas risku. Piknika un ugunskura ēkas tuvumā ir īpaši jāaprīko un jāuzrauga. Ēkas elektrosistēmu ir regulāri jāpārbauda un jāuztur kārtībā. Tas pats attiecas uz skursteņiem (ieskaitot to tīrīšanu vienu vai divas reizes gadā) un sadzīves tehniku (elektronisko virtuves aprīkojumu, gludekļiem, veļas mazgājamo mašīnu, u.c.). Ir jāplāno un jāveic regulāras pārbaudes, pievēršot uzmanību krāsnīm, sildītājiem, gāzes iekārtām, u.c. Jums ir jānodrošina, lai elektriskā ķēde un pagarinātāji nav pārslogoti, lai vadi neietu zem paklājiem, pāri naglām vai vietās, kur ir liela cilvēku plūsma.

Papildus tehniska rakstura pasākumiem, katru darbinieku ir jāinstruē par ugunsdrošības jautājumiem un rīcību ārkārtas situācijās, lai uguns ārkārtas situācijas gadījumā darbinieki zinātu, kas viņiem ir jādara (skat. 7.1.3 Rīcība uguns ārkārtas situācijās personālam). Apmācības, kā rīkoties uguns ārkārtas situāciju gadījumos, ir jāveic divas reizes gadā (siltā laikā un aukstā laikā). Telefona numurus, uz kuriem zvanīt ārkārtas situācijās, ir jādara zināmus viesiem un darbiniekiem. Vislabākais variants ir novietot tos redzamā vietā reģistratūrā.

Un pēdējais, bet ne mazāk svarīgais punkts – viesiem ir jāsniedz informācija par rīcību uguns ārkārtas situācijās (skat. 7.1.2 Evakuācijas plāns un rīcības viesiem). Katrā istabā (piemēram, blakus durvīm) ir jānovieto skaidrs ēkas plāns ar evakuācijas ceļu un visām iespējamajām izejām, kā arī instrukcijas, kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā. Mapītei ar avārijas izejām ir jābūt novietotai arī administrācijā. Ir svarīgi parūpēties arī par informāciju uguns ārkārtas situāciju novēršanai. Piemērotiem brīdinājumiem ir jābūt novietotiem smēķēšanas zonās un istabās, kurās ir savas ēdienu pagatavošanas / sildīšanas iekārtas, it īpaši gāzes iekārtas. Ir jābūt brīdinājumiem arī par smēķēšanu gultā un sveču izmantošanu istabās.

Pārbaudes punktu saraksts uguns ārkārtas situāciju novēršanai un atklāšanai:

  • Dūmu trauksmes zvani / detektori
  • Uguns dzēšamie aparāti
  • Ugunsdrošas segas
  • Atbrīvotas avārijas izejas
  • Droša uguns bīstamu / viegli uzliesmojošu sadzīves preču uzglabāšana
  • Īpaši iekārtotas un kontrolētas piknika un ugunskura vietas
  • Uguns aizslietņi pie kamīna, regulāra skursteņu tīrīšana
  • Regulāri pārbaudītu sadzīves iekārtu lietošana
  • Ēkas elektrības un gāzes sistēmas uzturēšana kārtībā un pārbaudes
  • Personāla apmācība, kā rīkoties uguns ārkārtas situācijās
  • Tuvākā ugunsdzēsības dienesta telefona numurs
  • Informācija viesiem, kā rīkoties ārkārtas situācijās (evakuācijas plāns un rīcības ugunsgrēka gadījumā)
  • Informācija viesiem par uguns ārkārtas situāciju novēršanu
Previous 7.1. Ugunsdrošības pasākumi           7.1.2. Evakuācijas plāns un rīcības viesiem Next