Previous Main Table of Content Print PDF Next
II. Galvenie kultūras produkti
6. Māksla un amatniecība
6.1: Sāmu māksla un amatniecība

6.1.2. Šamanisms

Šamanisms nebija reliģija, bet gan ziemeļu kultūru dzīvesveids. Šamanis bija palīgs un dziedinātājs, viņam bija vērtīga informācija, lai cilvēkus ārstētu un tiem palīdzētu.

Šamaņu pasaule dalās trīs daļās – pazeme, virszeme un debesis. Parsti šamanis dodas pēc palīdzības pazemē, kur tam atbalstu sniedz gari dzīvnieku veidolā. Šamanismā nozīmīga loma ir lācim. Uz šamaņu bungām lācis attēlots gan kā Zemes dzīvnieks, gan kā Lielā Lāča zvaigznājs debesīs.

Iekļūšanai garu pasaulē šamaņi izmantoja dažādas transa tehnikas – bungu rīboņu, narkotikas vai sēnes. Valdīja uzskats, ka arī cilvēks, tāpat kā viss šajā pasaulē, sastāv no trīs daļām.

Somijas Lapzemē visas redzamās šamanisma iezīmes izzuda 17.gadsimtā, jo šo kultu gandrīz pilnībā iznīcināja valdošā reliģija un luterāņu baznīca, saistot šamaņu kultūru ar Sātana pielūgšanu un bungas ar Sātana bībeli.

3. attēls: Mūsdienās šamaņu bungas izgatavo populāru etnomūzikas grupu vajadzībām, “neo šamaņu rituāliem” un kā suvenīrus

Avots: www.santaclausvillage.fi

Interese par šamanismu atdzima 1800-ajos gados, kad Sibīrijā tika pētītas ziemeļos dzīvojošās ciltis. Pētījumus veica tādi slaveni Somijas pētnieki kā  M.A.Kastrens un Kajs Donners.

Mūsdienās šamanisms, tāpat kā citas senās reliģijas, atkal ir modē. Šamanismā minētie dzīves principi un relaksācijas tehnikas ir atrodami daudzās modernās dzīves mācībās. Tūrisms no šamanisma ir pārņēmis vairākas noderīgas “uz klientiem vērstas” iezīmes, kuras sekmīgi tiek pielietotas mārketingā un jaunu produktu veidošanā. 

Previous 6.1.1. Sāmu kultūra           6.1.3. Vai šodien Lapzeme ir atvērta? Next