Previous Main Table of Content Print PDF Next
II. Galvenie kultūras produkti
6. Māksla un amatniecība
6.1: Sāmu māksla un amatniecība

6.1.1. Sāmu kultūra

Lapzemes iedzīvotājus sauc par sāmiem un tie ieradās Somijas dienvidos pirms desmit tūktošiem gadu – īsi pēc pēdējā ledus laikmeta. Kad somugru ciltis iekaroja šīs teritorijas meklējot jaunas medību un zvejas teritorijas, sāmi devās tālāk uz ziemeļiem. Šajā laikā pastāvēja ķemmes-bedrīšu keramikas kultūra. Sāmi savām medību un zvejas teritorijām deva nosaukumus, un vēl šobrīd Somijas dienvidu daļā ir sastopami sāmu izcelsmes vietvārdi.

Sāmus var sastapt arī Norvēģijas, Zviedrijas un Krievijas ziemeļu reģionos. Sāmi ir Somijas pamatiedzīvotāji. Pēc definīcijas pamatiedzīvotāji ir tie, kas konkrētā teritorijā dzīvojuši pirms citu tautu ienākšanas. Pamatiedzīvotājiem ir atšķirīgas kultūras, valodas un saimniekošanas tradīcijas. Parasti pamatiedzīvotāji visā pasaulē konfliktē ar tautām, kas teritorijā ienākušas vēlāk, jo notiek atšķirīgu kultūru sadursmes.

Somijā joprojām nav atrisināti šāda veida konflikti, kā piemēram strīdi par Lazpemes ziemeļu mežu teritorijām attiecībā uz tiesībam tās izmantot mežkopībā, ziemeļbriežu audzēšanā, tūrismā.

 

1. attēls: Sāmu karogs

“Dabā pastāv liela augu un dzīvnieku daudzveidība. Un pasaule ir pilna ar dažādām valodām un kultūrām. Mēs esam sāmi – šīs dabas daļa."

Áillohaš, Nils-Aslaks Valkeape (1943. – 2001.)

Sāmu kultūra saglabāja tai raksturīgās iezīmes līdz 1500-ajiem gadiem, kad ienāca rietumu reliģijas. Sāmi dzīvoja saskaņā ar dabu, savām senajām tradīcijām un uzskatiem. Sāmi tic, ka viņu dievi un gari dzīvo svētās vietās, tā saucamajās Seita mītnēs. Seita ir dabas veidots objekts, piemēram, neparastas formas akmens vai koku krāvums, kuram uzlikts neliels koka jumtiņs. Seitā dzīvojošajiem dieviem parasti tika nesti ziedojumi, lai piesauktu veiksmi medībās vai zvejā. Inari ezera salā, kas tiek saukts “UkkoIsland”, atrodama viena no sāmu svētajām dievu pielūgšanas vietām “Äijjäh-sualui”. Klintis šeit slienas 40 metru augstumā. Uz salas sāmi pielūdza dievu Ukko un pērkonu, tiem ziedojot pārtiku un citas lietas. Muzejs “Siida” Inari salā darbojas kā sāmu muzejs un Ziemeļlapzemes dabas centrs.

Lapzemē, pateicoties ziemeļbriežu audzēšanai, vēl ir saglabājusies tradicionālā sāmu kultūra. Sāmi ir saglabājuši arī tradicionālās amatniecības prasmes, saikni ar dabu, kā arī savas kultūras iezīmes, tai skaitā senos rakstus. Pateicoties ziemeļsāmu politiskajām aktivitātēm, sāmu valodai ir piešķirts oficiālās valodas statuss.    

“Siida” centrā Inari salā autentiskos apstākļos var apskatīt sāmu mākslas un amatniecības izstrādājumus.

2. attēls: Sāmu mākslas un amatniecības izstrādājumi :http://www.siida.fi/sisalto/siida-shop

Previous 6.1: Sāmu māksla un amatniecība           6.1.2. Šamanisms Next