![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ikviens jauns uzņēmums ir jāreģistrē attiecīgajā valsts institūcijā, kas Latvijā ir Uzņēmumu reģistrs. Pieteikums ir laicīgi jāsagatavo kopā ar paziņojumu par izvēlēto uzņēmuma juridisko statusu (atbildību, piemēram, SIA, IK). Svarīgi noskaidrot, kādi vēl noteikumi vai prasības eksistē attiecībā uz naktsmītnēm, piemēram :
Jums ir rūpīgi jāizpēta, kāda veida aktivitātes un pakalpojumi ir atļauti uz Jums piederošās zemes Jūsu reģionā, jo dažos apvidos noteikta veida aktivitātes var būt aizliegtas.
Pārliecinieties, ka nenonāksiet konfliktsituācijās ar vietējo, reģionālo vai nacionālo likumdošanu. Kā uzņēmējam Jums jāievēro arī dažādi likumi, kas attiecas uz uzņēmuma darbību. Jums jāpārzina likumi, kas attiecas uz Jums un Jūsu darbinieku tiesībām un pienākumiem vienam pret otru (minimālā darba samaksa, tiesības uz brīvdienām, pienākums strādāt, kā prasīts, u.c.).
Nozīmīgi ir arī dažāda līmeņa normatīvie akti, kas skar apkārtējo vidi un piesārņojumu, tāpēc pārliecinieties, ka esat labi informēts par vietējā un nacionālā līmeņa likumdošanu, kā arī to, kā tā attiecas uz Jums.. Ja Jūs piesārņosiet apkārtējo vidi, valdība (vai vietējā pašvaldība) var likt Jums samaksāt par nodarīto kaitējumu
Izveidojiet sarakstu un izejiet cauri visām juridiskajām prasībām valsts līmenī, kas attiecas uz Jūsu lieluma un veida naktsmītni, kas izveidota, lai izmitinātu tūristus. Holandē, piemēram, tika izveidoti īpaši noteikumi mazajām B&B naktsmītnēm: kamēr vien Jums ir ne vairāk par četrām istabām, kurās var apmesties ne vairāk kā astoņi viesi, nekādas īpašās licenzes nav nepieciešamas. Citās valstīs noteikumi var atšķirties: piemēram, Ungārijā Jūs uzskatīs par uzņēmēju tikai tad, ja Jūsu naktsmītnē būs vairāk par 10 gultām, kamēr Austrijā maksimālais viesu skaits B&B naktsmītnē ir 10. Lai atvieglotu uz Jums attiecināmo likumu un noteikumu meklēšanu, griezieties nacionālajā / reģionālajā tūrisma organizācijā, kas Latvijas gadījumā, pirmkārt, ir lauku tūrisma asociācija Lauku Ceļotājs.
Var būt svarīgi arī uzzināt, konkrēti kādus standartus ir izveidojušas galvenās tūrisma organizācijas Jūsu valstī. Ja Jūs atbilstiet viņu standartiem, pastāv iespēja, ka viņi Jūs iekļaus oficiālo naktsmītņu sarakstā un Jūs šādā veidā iegūsiet gandrīz bezmaksas publicitāti.
Apsveriet visas prasības un procedūras laicīgi, kad plānojat savu naktsmītni, jo to īstenošana var prasīt daudz laika un naudas.
Papildus informāciju par lauku tūrisma uzņēmuma izveidei būtiskiem jautājumiem varat atrast īpaši sagatavotā materiālā
![]() |
2.3.1. Juridiskais statuss | 2.4. Lauku naktsmītnes vadīšana |
![]() |