Previous Main Table of Content Print PDF Next
2. nodaļa: Lauku naktsmītnes atvēršana
2.3. Juridiskais statuss, nepieciešamās atļaujas un procedūras

2.3.1. Juridiskais statuss

Uzņēmumi atšķiras ne tikai pēc piedāvātajām aktivitātēm un izmēra, bet arī pēc to juridiskā statusa. Kad gribēsiet atvērt savu uzņēmumu, Jums būs jāapsver šīs dažādās juridiskās formas, jo tās ir būtiskas, nosakot uzņēmuma organizatorisko struktūru un katra darbinieka atbildību. Kurš noteiks to, kā pieņemt darbā cilvēkus, vai kurš būs tiesīgs lemt par uzņēmumā strādājošo darbinieku algu, veicamo uzdevumu un atbildības pienākumu maiņu. Jūsu naktsmītnes uzņēmuma juridiskais statuss ir ļoti būtisks arī tajā gadījumā, ja bankrotējat – Jums ir jāpārdod sava māja vai nav. Vai Jūsu privātais kapitāls ir nošķirts un drošs pret Jūsu kreditoru prasībām? Nodokļu veidi un apmērs, kas Jums jāmaksā, ir atkarīgs no tā, vai uzņēmuma peļņa tiek aplikta ar nodokli, vai arī katrs no partneriem maksā atsevišķi nodokļus no savas peļņas daļas, atšķirīgs var būt veids, kādā Jūs organizējat sociālā apdrošināšanas iemaksas saviem darbiniekiem, kā tiek organizēta grāmatvedība, u.c. Tas viss ir atkarīgs no Jūsu uzņēmuma juridiskā statusa, kā arī likumdošanas un noteikumiem Jūsu valstī.

Īpaši tajos gadījumos, kad ir iesaistīti vairāk cilvēku, katra daļa uzņēmumā un ieguldījums sākumkapitālā ir jānorāda skaidri un oficiāli. Visas ēkas, iekārtas un inventārs (sākot no datora un beidzot ar aizkariem) ir jānovērtē un algām ir jābūt standartizētām (ņemot vērā katra partnera atbilstošo pieredzi un zināšanas). Vēl ir skaidri jānosaka, kā tiks dalīta peļņa, lai gan visbiežāk to skatīsies pēc katra partnera ieguldījumu apmēra uzņēmuma sākumkapitālā un to, cik aktīvi viņš (-a) iesaistās uzņēmumā darbībā. Lai izvairītos no konfliktiem ar dažādām valsts institūcijām, it īpaši ar nodokļu ierēdņiem (kas var izrādīties ļoti nepatīkami), Jums ir jāveido savs uzņēmums pēc vienas no iespējām. Pareizais lēmums būs atkarīgs no Jūsu personīgās situācijas, ar cik daudz darbiniekiem uzsāksiet biznesu, cik lielus finanšu riskus esat gatavs uzņemties un kādu apgrozījumu paredzat. un kādu apgrozījumu paUzņēmuma uzsākšana sākas ar tā nosaukuma izvēli. Dažās valstīs vienas personas uzņēmuma nosaukumā ir jābūt iekļautam tā īpašnieka uzvārdam, bet citās Jums ir brīva izvēle likt to nosaukumu, kas pašam patīk. Jebkurā gadījumā, vislabākais nosaukums ir tāds, ko ir viegli atcerēties, to var viegli sasaistīt ar uzņēmuma “pamatbiznesu” un to nevarēs sajaukt ar kādu citu uzņēmumu, kam būs tāds pats vai līdzīgs nosaukums. Par uzņēmumu reģistrāciju atbildīgās institūcijas (Latvijā- Uzņēmumu reģistrs) var palīdzēt šajā jautājumā.

Previous 2.3. Juridiskais statuss, nepieciešamās atļaujas un procedūras           2.3.2. Nepieciešamās atļaujas un procedūras Next