Previous Main Table of Content Print PDF Next
1. nodaļa: Tūrisms, lauku tūrisms un naktsmītnes
1.3. Lauku naktsmītnes Somijā, Ungārijā, Latvijā, Spānijā, Zviedrijā un Nīderlandē
1.3.3. Latvija

Lauku tūrisma mītnes

Lauku tūrismā Latvijā naktsmītnes klasificē pēc to veida. Šo klasifikāciju ir izstrādājusi un pielieto LLTA, kura naktsmītnes klasificē šādi:

Lauku māja – zemnieku saimniecība vai ģimenes māja laukos vai ciemā. Viesiem piedāvā istabas vai atsevišķu mājas daļu. Brokastis ir iekļautas nakšņošanas cenā, ja tas ir norādīts pie konkrētās mājas (B&B). Ja brokastis nav iekļautas cenā, tad viesus par to informē un viņiem tiek piedāvāta iespēja pagatavot maltīti pašiem. Saimnieku ģimene piedāvā maltītes, brīvdienu izklaides (pirts, laivas, zirgu izjādes, teniss, slēpju noma, utt.) un iesaka vietas, ko vērts redzēt apkārtnē.

Ciema māja – ģimenes māja ciemā vai mazu pilsētu priekšpilsētās. Viesiem piedāvā istabas vai atsevišķu mājas daļu un brokastis ir iekļautas cenā. Pakalpojumi: maltītes, brīvdienu izklaides un informācija par tuvējo apkārtni.

Brīvdienu māja – atsevišķa māja viesiem nereti ezeru, upju vai jūras krastā. Brīvdienu mājā parasti ir guļamistabas, dzīvojamā istaba, virtuve un labierīcības. Taču mēdz būt izņēmumi, kad nav dzīvojamās istabas vai labierīcības atrodas pagalmā. Cenas norādītas personai diennaktī vai visas mājas īrei diennaktī un/vai nedēļā. Cenā ietverta gultas veļa, dvieļi, trauki un virtuves piederumi. Par tīrību mājā savas uzturēšanās laikā rūpējas paši viesi, vai arī telpas par papildus samaksu pēc viesu aizbraukšanas uzkopj mājas saimnieki.

Viesu māja – atpūtas vieta laukos, ciemā vai pilsētā lielākam viesu skaitam. Viesu mājā ir ne mazāk kā piecas telpas nakšņošanai, pirts, telpas svinībām un semināriem un dažādas izklaides iespējas.

Viesnīca – atpūtas vieta laukos, ciemā vai pilsētā. Viesnīcā ir ne mazāk kā desmit istabas viesiem, parasti arī bārs un/vai restorāns, telpas svinībām un semināriem, dažkārt pirts.

Kempings – laukums teltīm, karavānām. Dažkārt ar atpūtas mājiņām, parasti ūdeņu tuvumā. Pirtis, laivas, sporta laukumi un citas laika pavadīšanas iespējas.

Pils/muiža – piedāvā telpas svinībām, semināriem, konferencēm ar vai bez naktsmītnes. Pilīs bieži notiek izstādes, svētki, karnevāli, balles un citi pasākumi.

Tai pat laikā pastāv arī citas naktsmītņu kategorijas laukos, piemēram, skolas / dienesta viesnīcas (bērnudārzi), atpūtas centri, mednieku namiņi, jauniešu hosteļi, u.c.

Previous Definīcija un misija           Naktsmītņu klasificēšanas (novērtēšanas) sistēma Next