Previous Main Table of Content Print PDF Next
7. nodaļa: Nelaimes gadījumu novēršana un pirmā palīdzība
7.4. Tipiskākie nelaimes gadījumi un pirmā palīdzība

7.4.2. Uguns traumas – apdegumi un šoks

Paši Jūs variet apstrādāt tikai vieglus apdegumus – ja āda ir apsārtusi vai nedaudz pietūkusi. Ķermeņa daļu ar apdegušo ādu (un drēbēm) ir jāievieto jebkādā traukā ar aukstu ūdeni, kas tajā brīdī ir pieejams (tā var būt vanna, duša, kanāls, u.c. Lai palielinātu un paildzinātu efektu, var pievienot ledu). Pēc tam ir jāuzziež aptiekā nopērkamu ziedi apdegumiem, biezu kārtu medus vai biezu kārtu dzeramās sodas un ūdens maisījumu, kā arī apdegums ir vaļīgi jāapsaitē.

Gadījumā, ja āda ir ar čūlām, pārogļojusies vai apdegusi ir liela platība (augstākās pakāpes apdegumi), ir jāsniedz profesionāla medicīniskā palīdzība cik ātri vien iespējams.

Šoka gadījumā, ja cilvēks ir apdullis, bāls / pietvīcis, elpo sekli, neregulāri un ar grūtībām, zaudē samaņu vai vemj, izsauciet ātro palīdzību. Pa to laiku apguldiet cietušo personu uz grīdas, novietojiet galvu vienā līmenī ar ķermeni, vai nedaudz piepaceltu, padariet vaļīgākas drēbes pie zoda un kakla, uzlieciet samitrinātus, aukstus dvieļus un pēc tam uzsedziet viņam (-ai) segu. Nedodiet neko ēdamu vai dzeramu.

Previous 7.4.1. Informācija ārkārtas situācijās un pirmās palīdzības komplekts           7.4.3. Negadījumi ar ķimikālijām – apdegumi un saindēšanās Next