Previous Main Table of Content Print PDF Next
2. nodaļa: Lauku naktsmītnes atvēršana
2.5. Ekonomiskais pamatojums: vai peļņa ir iespējama?

Piemērs: B&B naktsmītnes ekonomiskais pamatojums

Nepastāv viens universāls veids, kā rakstīt finanšu plānu un novērtēt naktsmītnes dzīvotspēju, jo lielākā daļa izmaksu ir atkarīgas no vietējiem apstākļiem. Lai nodemonstrētu iespējamo virzienu, kādā turpināt, tālāk tiks apskatīts vienkāršas B&B naktsmītnes ekonomiskā pamatojuma finanšu aprēķins.

Saimniekam tukšas klēts vietā ir ideja izveidot naktsmītni ar četrām istabām, kur katrā būtu divas vienvietīgas gultas. Katrā istabā būtu savas labierīcības, vienā istabā būtu sava virtuve, un vidējā istabas platība būtu 25m2. Blakus istabām ir plānots izbūvēt kopēju atpūtas telpu un virtuvi. Saimnieks daļu no celtniecības darbiem plāno veikt pats.

1. tabula. Nepieciešamās investīcijas, eiro

Viesu skaits ir aprēķināts, ņemot vērā tūrisma aktivitātes apkārtnē un tās vidējos rādītājus. Istabas tiks izīrētas ar un bez brokastīm. Nodokļi (tūrisma nodoklis, PVN, u.c.) nav iekļauti istabu cenā. Tāpēc viesiem būs jāmaksā zemāk norādītā istabas cena plus PVN, u.c. nodokļi. Holandē, piemēram, PVN ir 19%, Latvijā naktsmītnēm 12%, bet dažās pašvaldībās var būt arī tūrisma nodeva. Visas cenas ir norādītas eiro. Aprēķini ir veikti, pieņemot, ka pirmajā gadā B&B naktsmītne strādās nepilnu gadu.

2. tabula. Prognozētie ieņēmumi 5 gadu periodā, eiro

Pieņemts, ka uzņēmumā tiks nodarbināts jau pieņemtais personāls (saimnieks pats un viņa sieva). Enerģijas cenas ir aprēķinātas, balstoties uz enerģijas tarifu juridiskām personām.

3. tabula. Paredzamie ekspluatācijas izdevumi, eiro

Kad ir iegūts biznesa izdevumu un ienākumu aprēķins, var tikt aprēķināta rentabilitāte (ienesīgums). Nākamā tabula rāda (Tabula Nr. 4), ka nākamo gadu, divus uzņēmums strādās bez peļņas, kā tas ir vairums jaunu uzņēmumu gadījumā. Tikai pēc trešā gada kopējā finanšu bilance kļūst pozitīva. Lai uzsāktu savu B&B naktsmītņu biznesu, Jūsu finansiālajai situācijai ir jābūt tādai, lai Jūs ne tikai uzsāktu biznesu, bet arī spētu segt sākotnējos zaudējumus.

Ir jāatzīmē, ka parādītajā aprēķinā netika iekļautas darbaspēka izmaksas. Balstoties uz peļņu, saimnieks tagad var aprēķināt, cik daudz viņš nopelna stundā, veicot šo biznesu.

4. tabula. Aprēķinātā peļņa, eiro

Ir vēl viens aspekts, kuru jāņem vērā, sastādot finanšu plānu - iespēja saņemt mērķfinansējumu jeb subsīdijas, kas Jums ir jānoskaidro informācija par atbalsta mehānismu izmantošanas iespējām pirms Jūs parakstāt jebkādu līgumu ar celtniecības uzņēmumu, jo subsīdijas ir iespējams saņemt tikai par tām investīcijām, kuras Jūs vēl plānojat veikt un nevis par tām, kuras jau ir paveiktas.

Aktuālo informāciju par pieejamajiem ES atbalsta fondiem un mehānismiem varat meklēt

http://www.esfondi.lv/events.php?id=1, bet tieši attiecībā uz lauku tūrismu

http://www.celotajs.lv/cont/prof/support_lv.html

Previous 2.5. Ekonomiskais pamatojums: vai peļņa ir iespējama?           2.6. Sadarbība ar citiem uzņēmējiem Next