Previous Main Table of Content Print PDF Next
II. Galvenie kultūras produkti
7. Kultūras pasākumi

7.8: Iespējamie riski un draudi

Veicot iekšējās un ārējās vides iedarbības analīzi iespējams noteikt riskus ar ko jāsatopas produkta veidošanā un realizācijā.

Ārējās vides  novērtējums, jeb PEST analīze runā par  Politiskiem, Ekonomiskiem, Sociāliem un Tehnoloģiskiem vides aspektiem, kas var radīt riskus.

  1. Politiskais aspekts. Valsts regulē uzņēmējdarbību visās jomās, valsts pieņemtie lēmumi ietekmē arī kultūras produktu izveidi. Mmūsu gadījumā, piemēram, biļešu tirdzniecības kārtību, alkohola un izbraukuma  tirdzniecības kārtību. Ja pasākuma organizācijas laikā kāds no nosacījumiem mainās, var rasties  neparedzēti izdevumi jeb darbības.
  2. Ekonomiskais aspekts. Ekonomiskais stāvoklis jebkurā teritorijā ietekmē vietējo iedzīvotāju maksātspēju; ekonomiskajam stāvoklim pasliktinoties, var izveidoties situācija, ka plānotajam produktam cena noteikta par augstu un tas nav mērķauditorijai pieejams un pievilcīgs.
  3. Sociālais aspekts. Dažādu institūciju un uzskatu, priekšstatu iespaids var mainīt mērķauditorijas attieksmi pret produktu – ja produkts ir pretrunā ar vietējām tradīcijām, vērtību sistēmu to ir grūti īstenot. Mūsu gadījumā šādu risku nav, jo Līgo svētki ir latviešu nacionālā vērtība. Šāda veida risks parādās gadījumā, ja šo produktu vēlētos pārdot starptautiskajā tirgū. Tad varbūt ir jāpārvar citas tautas kultūras aizspriedumi un tradīcijas.
  4. Tehnoloģiskās vides aspekts. Mēs varam lietot tās tehnoloģijas kuras sabiedrībā darbojas. Pārsvarā tehnoloģijas rada priekšrocības, tomēr tās mēdz arī pievilt tehnisku apsvērumu dēļ. Piemēram, ja pasākuma norises laikā tiek traucēta bankas karšu apkalpošanas sistēma, vai kases aparāti sabojājas, nedarbojas mobilie telefoni vai rācijas, tad pasākums ir apdraudēts. Rakšu gadījumā tieši šis risks ir aktuāls, jo teritorijā ir vāja mobilo sakaru uztveres zona. Uzņēmuma saimnieki ir nolēmuši investēt savus līdzekļus jaunas antenas būvei, lai izvairītos no šī riska nākotnē.
  5. Pasākumu var ietekmēt arī meteoroloģiskie apstākļi. Lietus gadījumā pasākuma norise būtu mazāk aktīva un atraktīva. Viss notiktu, lietojot  lietussargus un plēves. Tad būtu samazināta redzamība un piedalīšanās iespējas. Iespējams arī negaiss, kura laikā var tikt traucēta elektrības piegāde, tādēļ tehniskajā aprīkojumā jāietilpst elektrības ģeneratoram.
  6. Produkta organizāciju ietekmē un riskus rada arī konkurences apstākļi. Arī pārējie uzņēmēji un sabiedriskais sektors rada līdzīgus produktus, kas ietekmē mērķauditorijas izvēli.

Otrs paņēmiens, kā analizēt riskus ir SWOT (Strengths, weaknesses, opportunities, threats)  analīze, nosakot uzņēmuma un produkta spēku, vājās puses, iespējas un draudus. Bez ārējās vides iespaidiem tiek analizētas arī uzņēmuma spēcīgās un vājās puses finansiālā, personāla, tehnoloģiju, fizisko resursu jomā. Draudus var radīt jebkura resursa trūkums vai personāla nekompetence.

Šajā gadījumā spēks slēpjas uzņēmuma iepriekšējo gadu pieredzē mazāku pasākumu organizēšanā, uzņēmuma darbinieku profesionalitātē, sadarbības partneru izvēlē, veiksmīgā sponsoru piesaistē, teritoriālajā izvietojumā, produkta daudzpusībā. 

Vājums ir pieredzes trūkums tik apjomīgu reklāmas kampaņu veidošanā, teritorijas nepietiekamība auto stāvvietām un telšu pilsētiņai, biļešu iepriekšpārdošanas nespēja pašu spēkiem (to var nākotnē novērst ieliekot uzņēmuma mājas lapā pirkšanas opciju).

Iespējas ir piesaistot populāras grupas, pasākuma vadītāju un izmantojot informāciju par zvēru dārzu, kā arī izmantojot pareizos reklāmas kanālus, piesaistīt apmeklētāju interesi; piesaistīt sponsorus un atbalstītājus.

Draudi – sponsoru piesaistes neveiksme, apmeklētāju trūkums, laika apstākļi.

Īpaši izdalāmi  nepārvarāmi apstākļi „Force major (augstākais spēks – franču val.). Apstākļi, kuri tiek minēti kā klauzula katrā līgumā un kuru iestāšanas rezultātā abas puses tiek atbrīvotas no atbildības. Tie ir ārkārtēji gadījumi, kurus nevar iepriekš paredzēt un novērst, apstākļi, kas saistās ar nepārvaramas varas apstākļu iestāšanos.

Par tādiem tiek uzskatīti dabas un meteoroloģiskās katastrofas: plūdi, zemestrīces, vulkānu izvirdumi, vides ugunsgrēki,  viesuļvētras. Arī  karš, revolūcija, sacelšanās, teroristu aktivitātes,  militārs iebrukums, blokāde, embargo,  streiks.

Previous Jautājumi           Vides apdraudējums Next