Previous Main Table of Content Print PDF Next
II. Galvenie kultūras produkti
3. Etnogrāfija

3.5.2. Etnogrāfiskā izstāde lauku mājā "Cortijo Relente"

http://www.costavillaricos.com/relente/in/

Šī lauku māja ir labs piemērs, kas rāda, kādā veidā izmitināšanu kā pamatpakalpojumu iespējams papildināt ar etnogrāfijas elementiem. Šajā lauku mājā ir izstādīti darbarīki un priekšmeti, kas iepriekšējos gadsimtos tika izmantoti lauksaimniecībā. Viesi tiek iepazīstināti arī arī ar paražām un tradīcijām. Izstādītos priekšmetus interesentiem izrāda pats mājas saimnieks, dodot tiem iespēju “atgriezties pagātnē”.

Šī tēma ir neizsmeļama, bet lauku mājas saimnieces atbildes uz jautājumiem palīdz izprast šīs privātās izstādes nozīmi.

1.- Kas Jūs motivēja īstenot šo projektu savā lauku mājā?

Sākumā bija vienīgi drupas, bet tagad šeit atrodas brīvdienu māja. Mēs atjaunojām savu dzimtas īpašumu, tai pat laikā daļēji atjaunojot savu personīgo vēsturi un kultūras mantojumu.

2.- Kas Jūs iedvesmoja veidot etnogrāfijas muzeju?

Tā bija mana vīra ideja, jo viņa aizraušanās ir antīkas lietas. Viņš vienmēr tādas ir dievinājis.

3.- Ciemā tūristiem tiek piedāvātas dažādas izklaides iespējas, jo tas atrodas izdevīgā vietā un arī infrastruktūra ir ekskluzīva. Vai Jūs uzskatāt, ka etnogrāfijas muzejs ir laba tūristu piesaistes vieta?

Sākotnēji muzejs nebija paredzēts tūristiem, bet tika veidots vienkārši hobija pēc. Kad tika savākts daudz antīku lietu, kas atspoguļo ciema vēsturi un to, kā šīs lietas tika izmantotas agrāk, kolekcija ieguva īpašu vērtību. Tagad muzejs ir kā papildus vērtība dažiem tūristiem, kuri interesējas par šīs vietas vēsturi un cilvēku dzīvi šeit pirms 50 – 100 gadiem.

4.- Vai etnogrāfijas muzejs piesaista tūristus? Vai tas ir veiksmīgs?

Ne pārāk, jo daudzi viesi to nenovērtē. Šeit ir dažas lietas ar arheoloģisku vērtību, piemēram ēģiptiešu trauki. Mēs par ieeju muzejā naudu neprasām, un tādēļ apmeklētāji to novērtē vēl mazāk. Bet tiem, kas muzeju apmeklē, šeit ļoti patīk.

5.- Vai cilvēkus interesē etnogrāfiskais mantojums?

Vairums tūristu vairāk interesējas par atpūtas un izklaides iespējām, nevis kultūru. Bet citi šo izstādi novērtē. Protams, tā ir tūristu mazākā daļa, bet vismaz viņiem šī vieta paliks atmiņā kā viena no labākajām, ko tie redzējuši. 

6.- Vai radi, draugi un kaimiņi piedalījās muzeja izveidē? Vai viņi ir iesaistīti projektā?

Dažas antīkās lietas ir nopirktas vai arī tās ziedojuši draugi un kaimiņi, bet lielākā daļa kolekcijas piederēja manam tēvam, kurš krāja antīkas lietas.

Foto galerija:   http://picasaweb.google.com/costavillaricos/MUSEO#slideshow/5263756856486238994

Latvijā šādus produktus var veidot, balstoties uz latviešu dzīves veidu un tradīcijām, kā arī uz reģionālajām atšķirībām dzīves veidā, tradīcijās, paražās, valodā, piemēram Kurzemes suitiem, ventiņiem vai latgaliešiem. 

Previous Aktivitātes           Izmantotā literatūra un avoti Next