Previous Main Table of Content Print PDF Next
8. nodaļa: Videi draudzīga naktsmītne
8.3. Resursu un izmaksu taupīšanas pasākumi
8.3.1. Enerģijas taupīšana

Gaisa cirkulācija

Zemāk ir dots saraksts ar septiņiem daudz lētākiem veidiem kā atvēsināt Jūsu naktsmītni vasarā, neizšķiežot naudu gaisa kondicionieros un neradot kaitējumu apkārtējai videi.

  1. Aizvelciet aizkarus logiem, kuriem dienas laikā spīd iekšā tiešie saules stari, lai samazinātu siltumu iekštelpās. Atkarībā no auduma svara un krāsas, logu aizklāšana var palīdzēt saglabāt Jūsu māju komfortabli vēsu pat viskarstākajās vasaras dienās. Aizkari ar baltu plastmasas drapējumu ir visefektīvākie, lai pasargātu karsta gaisa ieplūšanu no ārpuses, bet var izmantot arī marķīzes, žalūzijas, tonētus stiklus un citus logu materiālus.
  2. Atveriet logus, it īpaši naktīs, lai pa tiem varētu ieplūst vēsās vakara brīzes. Dienas laikā izmantojiet dabisko ventilāciju savā labā, vienā ēkas daļā atverot zemākā stāva logus, bet pretējā ēkas pusē augstākā stāva logus. Šī stratēģija radīs “siltuma skursteni”. Kamēr aukstais gaiss ieplūst no pagraba, karstais gaiss izplūst caur augšstāva logiem. Ja Jūsu mājā ir jumta logi vai lūkas, turiet arī tos atvērtus pa dienu, lai karstais gaiss var izplūst caur jumtu.
  3. Stādiet vairāk kokus! Stratēģiski novietoti koki var aizēnot Jūsu ēku, paturot vēso gaisu iekšpusē un karsto – ārpusē. Lai nodrošinātu maksimālu ēnu vasaras mēnešos, stādiet lapu kokus ar lieliem, sauli aizsedzošiem zariem gar Jūsu mājas dienvidu fasādi. Pat daži koki var palīdzēt samazināt enerģijas lietošanu un izmaksas! Vīnstīgas, krūmaugi un krūmi arī palīdz uzturēt vēsu vidi iekštelpās. Gaisa kondicionieris, kas ir uzstādīts ēnā, izmanto pat 10% mazāk enerģijas, nekā tas, kurš ir novietots tiešā saules gaismā.
  4. Uzstādiet tvaika dzesētāju, kas izmanto tikai ūdeni, lai radītu aukstu gaisu, nevis dzesējošu vielu. Šis variants ir dārgāks par citiem risinājumiem, taču tomēr izmaksā daudz mazāk, nekā centrālās gaisa kondicionēšanas uzstādīšana. Tie ir ļoti efektīgi vietās, kur ir zems mitruma līmenis, jo tie atvēsina āra gaisu, pūšot gaisu uz mitriem polsteriem. Tad ūdens ātri iztvaiko gaisā un dzesētājs pūš svaigu, dzestru gaisu Jūsu mājā, kā arī liek siltajam gaisam izplūst pa logiem. Šādi dzesētāji padara gaisu mitrāku, tāpēc tos iesaka lietot sausa klimata apstākļos. Lai arī tvaika dzesētāji prasa daudz biežāku apkopi, nekā gaisa kondicionieri, tie patērē tikai ceturto daļu enerģijas.
  5. Izmantojiet griestu ventilatorus kā energoefektīvu alternatīvu gaisa kondicionieriem. Griestu ventilatori liek gaisam cirkulēt istabā un rada vēsa gaisa plūsmu. Ja Jūs plānojat iegādāties ventilatoru, izvēlieties novērtētus modeļus, kuri ir par 20% efektīvāki par vidusmēra parastajiem ventilatoriem.
  6. Nomainiet gaismas spuldzes. 95% no kvēlspuldzes radītās enerģijas ir siltums un tikai 5% patiesībā ir gaisma! Nomainiet kvēlspuldzes pret kompaktām dienas gaismas spuldzēm vai gaismu emitējošam diožu spuldzēm, lai ietaupītu enerģiju, naudu un palīdzētu uzturēt Jūsu mājā vēsumu. Uzmanieties no lampu, televizoru un citu elektronisko iekārtu novietošanas blakus termostatam. Termostats uztver istabas temperatūru, lai atvēsinātu Jūsu ēku, un, ja tas sajūt siltumu, ko izstaro blakus esoša elektroniska iekārta, Jūsu gaisa kondicionieris izmantos vēl vairāk enerģijas, lai stabilizētu gaisa temperatūru.
  7. Ieprogrammējiet savus termostatus. Ja Jums ir jāizmanto gaisa kondicionētājs, izmantojiet programmējamus termostatus, lai noteiktu, kad un cik ilgi kondicionierim ir jādarbojas. Kad Jūsu viesi pa dienu ir izgājuši vai Jums ir brīva istaba, neatstājiet kondicionieri ieslēgtu – ieprogrammējiet to tā, lai tas izslēgtos.
Previous Siltumizolācija           Energoefektīva sadzīves tehnika Next