Previous Main Table of Content Print PDF Next
8. nodaļa: Videi draudzīga naktsmītne
8.2. Veselīga vide: celtniecības materiāli un ķimikālijas naktsmītnē

8.2.2. Ķimikāliju un celtniecības materiālu izvēle

Daudzas ķimikālijas un materiāli, kurus lieto celtniecībā, apdarē un iekārtojumā, atstāj negatīvu iespaidu uz cilvēka veselību. Tā, piemēram, dažiem siltumizolācijas materiālu veidiem (stikla šķiedra, akmens vate un keramikas vate) piemīt kairinošas un kancerogēnas īpašības. Koka mēbeļu apstrādāšana ar konservantu ķimikālijām – pesticīdiem, insekticīdiem – var izraisīt toksiskus izgarojumus. Formaldehīds, kas izdalās no krāsām, stiklplasta un papīra produktiem, atklātiem kamīniem un dūmiem, ir spēcīgs elpošanas ceļu kairinātājs, kas izraisa hronisku klepu, astmu, nelabumu, deguna asiņošanu, galvassāpes un reiboņus, acu dedzināšanu. Petroķīmiskām krāsām, kas satur ātri iztvaikojušus organiskus savienojumus, var būt nelabvēlīga ietekme uz veselību, izraisot ādas un plaušu problēmas. Šajā sakarā materiālu izvēlei naktsmītnes celtniecībā un interjerā ir ļoti būtiska nozīme, lai mazinātu Jūsu viesu pakļaušanu dažādiem riskiem.

Galvenais veids, kā izvairīties no dažādu materiālu radītām problēmām, ir dot priekšroku netoksiskiem dabiskiem materiāliem, piemēram, kokam. Koks ir celtniecības materiāls, kas organiski iederas dabiskā lauku vidē un ir estētiski pievilcīgs. Ir jāuzmanās no rūpniecisku koka izstrādājumu izmantošanas, jo tie var saturēt bīstamas vielas. Tāpēc ir būtiski lūgt piegādātāju sniegt informāciju par nepieciešamā produkta sastāvu un apstrādi, lai iegūtu skaidru priekšstatu par to, ko tieši Jūs grasāties pirkt un kāda ietekme tam var būt uz veselību un apkārtējo vidi.

Ja ir pieejams plašs līdzīgu produktu klāsts, tad ir ieteicams izvēlēties augstas kvalitātes organiskus ķīmiskus produktus vai produktus ar eko-marķējumu. Krāsas un lakas ar Eiropas Savienības eko-marķējumu, piemēram, automātiski garantē, ka nav izmantoti smagie metāli vai bīstamas vielas, kuras ir klasificējamas kā ļoti toksiskas, bīstamas, kancerogēnas vai mutagēnas. Par spīti vispārpieņemtajam virspusējam negatīvajam vērtējumam, šiem produktiem piemīt augsta kvalitāte un sniegums, kas ir vismaz tāds pats vai pat labāks par parastajiem nemarķētajiem produktiem (piemēram, augsts pārklājuma koeficients, izturība pret slapju berzi, izturība pret ūdeni un salipšanu). Cits variants, runājot par krāsām un lakām, ir izvēlēties organiskas krāsas, kas veidotas uz augu ekstraktu bāzes.

Previous 8.2.1. “Slimo ēku sindroms”           8.3. Resursu un izmaksu taupīšanas pasākumi Next