Previous Main Table of Content Print PDF Next
7. nodaļa: Nelaimes gadījumu novēršana un pirmā palīdzība
7.4. Tipiskākie nelaimes gadījumi un pirmā palīdzība

7.4.5. Ar pārtiku saistīti negadījumi – saindēšanās un aizrīšanās

Ja ir notikusi nopietna saindēšanās, piemēram, botulisms vai salmoneloze, cietušajai personai ir nepieciešams sniegt profesionālu medicīnisko palīdzību cik ātri vien iespējams. Naktsmītnes darbinieku atbildība ir slimības pamanīšana. Botulisma simptomi parādās 2 dienas pēc saindēšanās un var izpausties kā neskaidra redze vai redzes dubultošanās, noguruši acu plakstiņi (kad acu plakstiņi krīt ciet), grūtības sarunāties, norīt vai elpot. Salmonelozes simptomi parādās 8 stundas pēc saindēšanās un var izpausties kā nelabums, drudzis, vēdera krampji, spēcīga caureja u.c. Abas saindēšanās var notikt, ja uzturā tik lietota nekvalitatīvi konservēta / pagatavota / saindēta pārtika, un no tās var izvairīties, ja pareizi izvēlās un termiski apstrādā pārtikas produktus.

Ja ir daudz vienkāršāks saindēšanās gadījums, kam raksturīgas sāpīgas spazmas, vājums, nelabums, vemšana, caureja u.c., īpaša ārstēšana var nebūt nepieciešama. Gadījumā, ja tiek norīts svešķermenis, ir ieteicams izraisīt vemšanu, izdzerot 4-5 glāzes ūdens un iebāžot pirkstus rīklē. Pēc tam var iedzert, piemēram, aktīvo ogli.

Gadījumā, ja notikusi spēcīga aizrīšanās ar kādu pārtikas gabalu, noguldiet personu uz muguras uz grīdas, uzlieciet vienu roku uz otras un apakšējās rokas pamatni novietojiet starp krūšu kaula augšpusi un nabu, stipri spiediet uz vēdera dobumu ar ātrām, augšupejošām kustībām, lai pārtikas gabals iznāktu laukā personai pa muti.

Previous 7.4.4. Citas sadzīves traumas – elektriskais šoks, ausu / acu / deguna traumas, ģībšana           Jautājumi par 7. nodaļu: Nelaimes gadījumu novēršana un pirmā palīdzība Next