![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Saunas un pirtis ir ļoti populāras, jo tām ir nepieciešama neliela platība, investīcijas un uzturēšanas pasākumi. Pēc aktivitātēm, kas visu dienu pavadītas aukstumā, tūristi augstu novērtēs saunu un karstu tēja ar medu, kas ievākts no vietējiem augiem. Ņemot vērā pirts tradīcijas latviešu kultūrā, Latvijā tā ir pieprasītākais papildus pakalpojums lauku tūrisma mītnēs.
Pati sauna var aizņemt salīdzinoši mazu platību, taču tai blakus ir jāparedz arī dušas un pārģērbšanās telpas, soliem un tualetēm. Latvijā atvēsināšanās nolūkam pie pirts tradicionāli tiek izmantoti esoši dabīgie ūdens baseini (ezeri, upes, jūra), tiek izveidoti dīķi vai izvietotas īpaši koka kubli. Saunai tai blakus var būt atpūtas telpa, kur saunas starplaikos var pasniegt tēju, alu utt. Šādu telpu var aprīkot ar galdiem un krēsliem / soliem, lai tur varētu rīkot arī vakariņas un svinības. Piedāvājot secību: sauna – pēršanās ar slotiņām – atvēsināšanās – garšīgas reģionālās virtuves vakariņas un sarunas – sauna Jūsu naktsmītni var padarīt īpašu.
Saunas iekšpuse parasti ir sastāv no koka soliem, spaiņiem ar ūdeni un krāsns (karstiem akmeņiem). Parasti tajā nav logu vai tie ir ļoti mazi, lai nelaistu ārā karstumu. Saunas var būt dažāda veida – slapjās (ar tvaiku) vai sausās. Tās var lepoties arī ar tradicionālām pazīmēm, kas raksturīgas noteiktam reģionam un ir eksotiskas tūristam (piemēram, “melnā” pirts).
Viens no būtiskākajiem rituāliem latviešu pirtī ir pēršanās ar dažādām pirts slotiņām, kuras ir īpaši veidotas un apstrādātas, viesi var lietot savam priekam un veselībai. Šādas slotiņas visbiežāk tiek gatavotas no bērzu zariem, kas ievākti jūnija beigās, salikti saišķī, kuru ir ērti turēt vienā rokā. Ejot saunā / pirtī, pirms lietošanas slotiņu iemērc atsevišķā spainī ar karstu ūdeni, līdz tā ir pilnībā izmirkusi, un parasti to ir vislabāk saglabāt, noskalojot aukstā ūdenī un izžāvējot pēc katras lietošanas reizes.
Dažām tautām, piemēram, latviešiem, somiem , krieviem, pēršanās ar slotiņām ir dabiska saunā/ pirtī iešanas rituāla sastāvdaļa. Taču visticamāk, ka dažiem no Jūsu viesiem Jums būs vai nu jāparāda, kā to pareizi darīt, vai arī jāsniedz jautras instrukcijas rakstiskā formā ar bildītēm pašā saunā. Pēc slotiņas samērcēšanas, to pakrata virs saunas krāsns, lai aizvāktu lieko ūdeni no zariem. Šādā veidā sauna arī piepildās ar patīkamu aromātu no bērzu lapām. Pati pēršanās ietver sevis (vai kāda cita) vieglu sišanu, vai arī, atkarībā no sajūtām, nedaudz spēcīgāku sišanu ar zaru saišķi. Tā rezultātā āda parasti sāk patīkami tirpt, radot sajūtas, ko var salīdzināt ar tām, kas rodas pēc masāžas. Ja Jūs pareizi reklamēsiet slotiņu un dažādu aromātu (piemēram, augu vai eļļu) lietošanu, Jūsu saunas popularitāte tikai pieaugs.
Noderīga un interesanta visus pirts darbības aspektus aptveroša papildus informācija atrodama portālos http://www.pirtslietas.lv/web/?id=400152 ; http://www.macies.celotajs.lv/
Vairāk informācijas par saunām no somu skatupunkta Jūs variet atrast grāmatā “Sauna, mazgāšanās un tūrists” (“Sauna, the bathing and the tourist”), ISBN: 978-952-5685-29-9.
![]() |
5.4. Sauna un peldbaseins | 5.4.2. Peldbaseins |
![]() |